FikirceHayat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FikirceHayat

Türkiyenin Fikri ve Hayatı

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Acil Yardım Edebilecek Varmı ?

2 posters
YazarMesaj
KorkulanOldu
Süper Mod
Süper Mod
KorkulanOldu

Acil Yardım Edebilecek Varmı ? Empty
MesajKonu: Acil Yardım Edebilecek Varmı ?   Acil Yardım Edebilecek Varmı ? Icon_minitimePaz Tem. 05, 2009 10:40 am

Arkadaşlar Edebiyat Kursuna Gidiyorum Yaz Ama Edebiyat Zayıf Biraz Ödev Verdiler. Bi Yardımcı Olabilecek

Konusu HALK EDEBİYATINDAKİ HİKAYELER

Mesela kerem ile aslı,ferhat ile şirin ama bunlar dışında lütfen bekliyorum Haftaya Çarşamba Verilcek Very Happy
Tutsak

Tutsak

Acil Yardım Edebilecek Varmı ? Empty
MesajKonu: Geri: Acil Yardım Edebilecek Varmı ?   Acil Yardım Edebilecek Varmı ? Icon_minitimePaz Tem. 05, 2009 10:43 am

HOCAM BENDE BÖYLE BİR ŞEY VAR AMA İŞİNE YARAR MI BİLMEM BEN PAYLAŞMAK İSTEDİM

Çadi Mehmet Emi

ÇADİ MEHMET EMİ

Oğdarun qaruni kışuni bilmiyan yohtur. İşta eyla bi kış gununda Oğdara gedarkan başuma galan bir macerayi annaticam .
Karsta, imam hatip lisesunda ohiyerkan Şubat tağdili içun Oğdara gettum bir sene. Getmah ki na getmah..

Hekiya uzun. Karstan yola çihtum vardum şikera.(Şiker oğdarun aşşağisunda bizum bağloğumuzun adidur)
İkindi meyliydi. Bizumkilar şikerdan koya koçmişlar,nenelar orda kalmişti. Aş maş ettilar,yemegi yedoh.
Acaba bu geca koya gedem mi,getmiyem mi diya aklumdan geçuriyerkan fado nene bena dedi ki oğlum bu geca burda kal, sabağinan goz işeğunda koya gedarsun,ham yollarda iz miz da olmaz geca vahti meşalardan geçamasun. Baştan tamam dedum, hama ahşama toğri Oğdarun hesreti beynuma eycami vurdi. Nenelara dedum ki,
-Nene ben bu geca koya gedicam
-Etma eylama oğul na getmasi gecanun bu vahtunda kar kıyamet ortaloh,yol mol yoh,gozuva parmah sohsan oguvi goramasun, yat aburda sabağinan gedarsun.
-Yoh dedum bena bişe olmaz ben gedicam,
-Etma oğul a şimdi hava kararicah zati Meğuna çihana kadar yol iz kaybolur.
-Yoh dedum ben gedicam.

Çeço nene bir tereftan,fado nene bir tereftan.....
İnadum inat, Duştum yola, Genç zamanumuz o zamanlar, Deredan tepedan iki dekkeya Meğuna çihtum. Meğun dedugumuz yer Hersun bir mehlesi.Ordan yohari araba yoliynan meşanun içundan geçicahsun ki Hersun yaylalaruna çihasun.Oradan da Oğdara.
Ben meşanun ucuna galdum,hava eycami karardi. Araba yoli geniş hama iz miz yoh,bir da karanloh basınca her teref kormud oldi.
Ola ben na ettum beyla dedum kendi kenduma, İçuma korhi duşti birdan bira. Aşimdi oguma bişe çihsa,ne elumda degenek var na da bişe, neydaram ben Ora sanun,bura benum meşayi çihtum. Ormanun ustuna galdum hama gogdaki yildizlar bila gorunmiyer eyla bir hava var. Ha babam de babam koknarun dibuna vardum.Hama,yol eycami kaybolmiş,tipi yoli doldurmiş na iz na bişe. Orada biraz nefeslandum. Na terefa gedem diya goga toğri epeyca bahtum , heç bir terefi goramiyeram ki. Ketevetun ağzuni toğrultsam o terefa gedicam, Galdugum terefida şaşurdum. Bahtum çaresi yoh,koknarun dibundan yohari yurumaya başladum. Karlara bata bata epey bir yurudum. Bazi kara batiyeram bazi kara yuvarlaniyeram,ellarum mellarum tonhti, yarum sahat soğra duzloğa galinca yaylalara çihtugumi ağnadum. Hava eycami karanlohlandi. Ketevetun ağzuni toğrultsam oğdarun yoluni bulicam hama,duzda na terefa gedicağumi eycami şaşurdum. Kendi kenduma hesap edip yanbegi yanbegi yurumaya başladum. Beş on dekke yurudum,
Hama na ketevetun ağzi, na da bişe. Bahtum ki ogum yokuşa çihiye. Ola ben karataşlara galdum heralda dedum. Dondum ordan geriya.

Galdugum yollari geriya toğri getmaya başladum.Gena yarum sahattan fazla yurudum. Hama eyla bir karanoh hava ki yarum metre ilaruvi zor goriyesun. Na tereftan galdum, na terefa gedicam,eycami şaşurdum.bir aşşaği bir yohari duzlohta gezip duriyeram.Bir tereftan hava sovoh uşiyeram, obir tereftan duzloğun ortasunda eylaca kaldum İçume eycami korhi duşti. San de bir sahat,ben diyem iki sahat.Ketevetun ağzuni bulmah içun bir aşşaği bir yohari tolandum durum duzlohta Eycami tekatum kesildi.
Yerbeyil oturdum karun ustuna . Eyla da bir tozah kar varki adami içuna çakiyer. Ola na terefa gedicam ben. Ham cincaliyeram ham da duşuniyeram,na terefa gedicam diya. Na yuzger na da bişe, zil ayaz.

Beş on dekke soğra kulağuma bir sas galur gibi oldi. Ola bu nadur.? Korhidan na sasun galdugi terefa bahabiliyeram,na da na olduguni duşunabiliyeram. Gozlarumi eycami açtum belki bişe gorurum diya. Heç bişe yoh Beni bir titrama aldi. Birazdan bahtum ogumdan bir kararti geçti,hama tam fark edamadum hayvan midur,insan midur. Egila egila bahtum o terefa toğri. Bazi kara yera yatiyer,bazi kara duzlaniyer.bazi kara iki tani oliyer. Ola bu kimdur,nadur? Peşundan getsam,na olduguni bilmiyram, ayu olur,kurd olur,dunyanun her çeşit hali var. Getmasam,orda eylaca oturup neydicam. Biraz cesaret verdum kendi kenduma karartinun peşundan yurumaya başladum. Yurumah dedugum; beni fark etmasun diya suruna suruna gediyeram karlarun ustundan.
Epey bir gettum. O ogumda ben arkasunda. Fazla yahlaşamiyeram korhidan,Allah etmasun ayu mayu olursa gecanun bu vahtunda beni eren peren edar buralarda. Bahtum ogumdaki kararti birdan bira durdi. Eyvah dedum beni farketti. Artoh salavat gaturmaya başladum içumdan aha dedum buraya kadar. Hama merak ta ediyeram nadur bu diya. İki dekke soğra
-Çuuuu diya bir sas eşittum..... ...........Ola bu adam sasidur. Var gucuminan:
-Kimsuuun !!! diya bağirdum
-Ben Mehmet dedi, san kimsun.!!!
-Ben paşali Cemalun oğli Sedatam dedum.
-Hoca,gal bahem nadur bu halun na geziyersun bu sahatta buralarda dedi.
Yanuna yaklaştum. Çadi Mehmet emi. Emi,sorma Karstan galiyeram .Şikerda durmadum koya çihem diya,bir deliloh ettoh işta. İki sahattur buralarda tolaniyeram ketevetun yoluni bulamadum ,soğohtan tonhtum dedum. Gal dedi gal bilabar gedah.
Eşak ogda,Çadi Mehmet emiynan ben arhasunda ketevetun ağzundan aşip Oğdara doğri yola koyuldoh. Eva galdugumda nerdaysa geca yarisi olicahti. Bizumkilari uyandurdum. Rehmetli babam;
-Oğlum şikerda nenelarun vardi niya kalmadun onnarinan da geca vahti yola duştun dedi.
-Baba neydem oldi işta birkara. Şukur kavuşturana dedum.

Anam yorğanları sardi. Deluksuz bir yuhi çaktum sabağa kadar. Ertasi gun ,ahşamki gezdugum yerlari merak ettum. Bir izlaruma bahem ki neralarda gezmişam ben gecanun o vahtunda diya ketevetun ağzundan hersun yaylalaruna toğri bahtum. Karataşlardan Hersun boğozuna kadar her teref ayah iziynan tolmişti.

O gun bu gun, Çadi Mehmet eminun orda nerdan karşima çihtuguni,niya daha oga aşahlarda gormadugumi hep kendi kenduma soriyeram. Na idi, na degilidi, Ağniyamadum. Bu hekiyami bizum herkesa annattum. Sizinan da paylaşmah içun Oğdar diliynan kağida toktum. ....................
Çadi Mehmet emi mi? Şimdi İzmirde yaşiyer Çadi mehmet emi.
Ben de Ankarada.............Yaşıyorum.
İşte böyle............

Acil Yardım Edebilecek Varmı ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ARKADAŞLAR ACİL LÜTFEN!!!
» ARKADAŞLAR YARDIM